یکشنبه, 27 اسفند 1391 ساعت 17:40

باب اسفنجی

نمره شما
(16982 رای)
باب اسفنجی شلوار مکعبی یک اسفنج دریایی ساده، خوش قلب و دوست داشتنی با افکاری کودکانه است. گاهی سعی می کند به دیگران کمک کند و گاهی فقط می خواهد بازی کند اما در این میان گاهی هم خرابکاری هایی بی قصد و غرض می کند که موجب خنده می شود. دوست صمیمی او پاتریک که یک ستاره دریایی کله پوک است معمولاً او را همراهی می کند.

«باب اسفنجی شلوارمکعبی» (که البته ترجمه صحیح آن «شلوارمربعی» است) نام و نام خانوادگیِ شخصیت جذاب و دوست داشتنیِ این کارتون پرطرفدار است که خالق مشهور او یعنی «استفان هیلنبرگ» برایش انتخاب کرد. اوائل نام «پسر اسفنجی» را برایش انتخاب کرده بود اما بعد متوجه شد که «پسر اسفنجی» قبلاً برای یک شخصیت دیگر که در حال نمایش است انتخاب شده است، پس تصمیم گرفت نام شخصیت داستانی اش را تغییر دهد. هیلنبرگ اصرار داشت کلمه «اسفنج» حتماً در نام شخصیتش گنجانده شود تا کسی احیاناً او را به اشتباه «مرد پنیری» نخواند! این بود که سرانجام به نام «باب اسفنجی» رسید و برای تکمیل آن «شلوار مکعبی» را به عنوان نام خانوادگی به آن افزود.
«تام کِنی»، کسی که هیلنبرگ صدایش را برای صداگذاری روی باب پسندید، می گوید: باب اسفنجی از لحاظ سنی نه بزرگ بود نه بچه، مثل جری لوئیس ... که ظاهر آدم بزرگ ها را دارد اما رفتار و حرکاتش بچه گانه است.
اولین قسمت باب اسفنجی در اولین روز ماه مه 1999 اماده پخش شد. پخش آن را نیکلودئون-تی-وی به عهده گرفت و در شبکه های ام-تی-وی-نت-ورک و نیک-تونز که در آن زمان شبکه های مشهور و پربیننده ای بودند پخش شد و با استقبال فراوان مردم روبه رو شد.
بنابراین تولید این برنامه ادامه پیدا کرد. در سال 2004 برای اولین بار یک سینمایی از باب اسفنجی آماده اکران شد که آن هم با استقبال بسیار زیاد تماشاچیان و طرفدارانش مواجه شد. همینطور فصل های جدیدی از این کارتون تولید شد و تا امروز که 9 فصل از آن ساخته و آماده پخش شده یعنی چیزی در حدود 334 قسمت!
بعد از مدتی هیلنبرگ تصمیم گرفت در نام برنامه تغییراتی ایجاد کند، او در هاله‌ای از شوخی این عنوان را برای یک سری از مجموعه در نظر گرفت: «باب کی؟ شلوار چی؟» اما پس از مدتی با انتقاد شدید منتقدین و هوادارانش روبه‌رو شد و دوباره به همان اسم سابق برگشت.
داستان هر قسمت معمولاً در شهر بیکینی باتم که شهری است در زیر اقیانوس آرام اتفاق می افتد، جایی که در آن باب اسفنجی در خانه ای به شکل آناناس به همراه حیوان خانگی اش (حلزونی به نام گری) زندگی می کند. باب اسفنجی در رستوران آقای خرچنگ کار می کند و با اینکه شغل بسیار ساده ای دارد اما کارش را خیلی دوست دارد و از آن راضی است چون خود باب اسفنجی هم شخصیت بسیار ساده ای دارد با افکاری کودکانه...
آقای خرچنگ عاشق پول است و تنها چیزی که اورا تحریک می کند مال اندوزی است.
«پاتریک»، که یک ستاره دریایی است، دوست صمیمی و هم پای باب اسفنجی به حساب می آید. این دو باهم اوقات خوشی را می گذرانند و به بازی ها و شادی های بی حد و وصف کودکانه می پردازند. در این کارتون هر بلایی هم که سر باب و پاتریک می آید آنها دوباره می توانند به شکل اولشان در می آیند و در واقع خاصیت نرم تنانگیشان به آنها یک شخصیت نامیرا داده است.
یکی دیگر از دوستان باب اسفنجی و پاتریک، «سندی» سنجابی است اهل تگزاس، که به کمک یک حباب (لباسی شبیه لباس فضانوردان) در زیر آب رفت و آمد می کند. او برعکس پاتریک، کاملاً عاقل است و اصلاً حرکات بچه‎گانه ندارد. در حقیقت دانشمندی است که روی کره ماه تحقیق می‌کند و گاهی به آنجا سفر می‌کند.
مهمترین شخصیت منفی این کارتون آقای پلانگتون است که در طرف دیگر شهر رستوران دارد و به شدت با آقای خرچنگ در رقابت است. بزرگترین دغدقه او، بدست آوردن فورمول غذایی آقای خرچنگ است. او در این راه حاضر است هر چیزی را فدا کند.
از دیگرشخصیت های این کارتون می توان به آقای اختاپوس اشاره کرد که در همسایگی باب اسفنجی زندگی می کند. او هشت پایی خودخواه است و زیاد هم از باب اسفنجی بخاطر رفتار بچه‌گانه اش خوشش نمی آید.
خلق چنین اثری با این تعداد قسمت، که تقریباً همگی از جذابیت یکسان برخوردار باشند، و نیز بیش از یک دهه همچنان که تعداد قسمتهایش اضافه می شوند و باید شاهد افزوده شدن طرفدارانش در سرتاسر دنیا باشیم واقعاً جای تحسین دارد. مسلماً در این سالها بسیاری افراد از عوامل گروه هیلنبرگ کم و زیاد شده‌اند اما او باز توانسته همان تصاویر و همان جذابیت را حفظ کند. خلاقیت در این اثر آن قدر بالاست که تا کنون سوژه‌ها لوس و تکراری نشده و در همان حدّ جذابیت باقی مانده‌اند. از همین جا یک دست مریزاد به او می گوییم. همینطور به وینسنت والر، استیون بنکس،آلن اسمارت، دِرِک دریمون، تیم هیل، شِرم کوهن، مری ودر ویلیامز، مارتین اولسن و بسیاری افراد دیگر که او را در این سالها همیاری کرده اند.

اطلاعات تکميلي

 • کارگردان: ساخته: استفان هیلنبرگ Stephen Hillenburg، به کارگردانی 5 نفر: Alan Smart آلن اسمارت (104قسمت، 1999-2012)، Paul Tibbitt پل تیبیت (11قسمت، 2000-2007)، Walt Dohrn والت دورن (10قسمت، 2000-2002)، Aaron springer آرون اسپرینگر (6قسمت، 2001-2007)، Mark Osborne مارک اسبرن (4قسمت، 2002-2009)
 • نویسنده: مجموعاً 47 نفر از جمله: Stephen Hillenburg استفان هیلنبرگ (144قسمت، 1999-2012)، Tim Hill تیم هیل (73قسمت، 1999-2011)، Derek Drymon درک درایمون (68قسمت، 1999-2011)، Casey Alexander کازی الکساندر (66قسمت، 2005-2012)، Aaron springer آرون اسپرینگر (65قسمت، 1999-2012)، Zeus Cervas زئوس کرواس (65قسمت، 2005-2012) و...
 • موسیقی: فابیان فرناندز Fabian Fernandez، Hank Smith Music
 • تکنیک: انیمیشن دوبعدی
 • تعداد قسمت: 334 قسمت در 9 فصل
 • مدت: هر قسمت در حدود 22 – 23 دقیقه
 • کشور سازنده: آمریکا
 • سال ساخت: اجرا از ۱ مه ۱۹۹۹ – تاکنون
 • تهیه شده در: یونایتد پلانکتون United Plankton Pictures کمپانی نیکلودین Nickelodeon Animation Studios

رسانه

نظرهای شما (3305 نظر)

 • یکشنبه, 10 اسفند 1393 ساعت 04:31 ارسال شده توسط سینا 12ساله از تهران

  بایا میگم من از کلمه ی ببخشید بدم میاد باهمه ی عضای گروه هستم چون باعث پایین امدن شخصیت ادم می شود ولی اگرمجبور شدید این کلمه را بگو ید

 • شنبه, 09 اسفند 1393 ساعت 20:38 ارسال شده توسط متین دری 6ساله از گنبدکاووس

  سلام من برنامه کودک باب اسفنجی رو خیلی دوست دارم لطفا بیشتر پخشش کنید...

 • شنبه, 09 اسفند 1393 ساعت 20:05 ارسال شده توسط ساجده

  کیمیا جون تو از کجا می دونی؟
  این پویایی که من می شناسم ازش این کارا بعیده!
  راستی کوثر خانوم هرچی باشه باید صبر کنی تازه حالا نوبت انیمیشن های دیگست.....

 • جمعه, 08 اسفند 1393 ساعت 16:13 ارسال شده توسط کیمیا

  پویاجان لطفا ما باب اسفنجی هارا نا امید نگردان. ساجده جان
  پویاباب اسفنجی را زودتراز قهرمانان تنیس می گذارد.

 • جمعه, 08 اسفند 1393 ساعت 16:01 ارسال شده توسط کوثر

  ساجده خانم تااون موقع من دق کردم


  پویاتائیدکن

 • جمعه, 08 اسفند 1393 ساعت 14:15 ارسال شده توسط عباس بهرامی13ساله از قزوین

  یعنی نباید میگفتم آقا سینا؟!
  چشم ببخشید.

 • پنج شنبه, 07 اسفند 1393 ساعت 23:57 ارسال شده توسط شمیم-12-تهران

  لطفااااااا باب اسفنجی رو دوباره پخش کنید.

 • پنج شنبه, 07 اسفند 1393 ساعت 19:17 ارسال شده توسط Mohammad12

  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مسئولین پویا.
  لازم به ذکره که باب اسفنجی در 10 فصل ( یک دونه فصل اضافی هم داره که فصل 0 هست و در مجموع 11 فصل) پخش شده که میشه چیزی حدود 360 قسمت ( با احتساب اینکه فقط 10 فصلش تاحالا پخش شده و فصل های بعدی در حال پخش هستند). و اما شبکه پویا تنها 185 قسمت دوبله شده قدیمی(جدیدا دوبله نشده و دوبلش مال خیلی وقت پیش هست) رو پخش میکنه.
  امیدوارم قبل از اینکه دوباره پخش برنامه رو شروع کنید توجهی به این نکات داشته باشید.
  در صورتی که نیاز به لینک دانلود 364 قسمت برنامه دارید با ایمیلم در تماس باشید.
  ممنون

 • پنج شنبه, 07 اسفند 1393 ساعت 18:44 ارسال شده توسط نگین زمانپور 12ساله

  من عاشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــق برنامه کودک باب اسفنججی هستم پویا لطفا پخشش کن راستی ساجده جون منو داخل گروه بانوان قصر عضو می کنی؟(رویای زیبای من)

 • سه شنبه, 05 اسفند 1393 ساعت 14:06 ارسال شده توسط ساجده

  کوثر خانوم یکم صبر داشته باش!
  حداقل باید به اندازه پخش نشدن قهرمانان تنیس واستین تا پخش بشه دیگه!
  خیییییلی عجله دارینا!
  البته باب اسفنجی برنامه محبوبیه اما.........

نظر شما درباره این برنامه

لطفا فقط درباره این برنامه نظر دهید و از ارسال نظر تکراری هم خودداری کنید.