یکشنبه, 27 اسفند 1391 ساعت 17:40

باب اسفنجی

نمره شما
(17868 رای)
باب اسفنجی شلوار مکعبی یک اسفنج دریایی ساده، خوش قلب و دوست داشتنی با افکاری کودکانه است. گاهی سعی می کند به دیگران کمک کند و گاهی فقط می خواهد بازی کند اما در این میان گاهی هم خرابکاری هایی بی قصد و غرض می کند که موجب خنده می شود. دوست صمیمی او پاتریک که یک ستاره دریایی کله پوک است معمولاً او را همراهی می کند.

«باب اسفنجی شلوارمکعبی» (که البته ترجمه صحیح آن «شلوارمربعی» است) نام و نام خانوادگیِ شخصیت جذاب و دوست داشتنیِ این کارتون پرطرفدار است که خالق مشهور او یعنی «استفان هیلنبرگ» برایش انتخاب کرد. اوائل نام «پسر اسفنجی» را برایش انتخاب کرده بود اما بعد متوجه شد که «پسر اسفنجی» قبلاً برای یک شخصیت دیگر که در حال نمایش است انتخاب شده است، پس تصمیم گرفت نام شخصیت داستانی اش را تغییر دهد. هیلنبرگ اصرار داشت کلمه «اسفنج» حتماً در نام شخصیتش گنجانده شود تا کسی احیاناً او را به اشتباه «مرد پنیری» نخواند! این بود که سرانجام به نام «باب اسفنجی» رسید و برای تکمیل آن «شلوار مکعبی» را به عنوان نام خانوادگی به آن افزود.
«تام کِنی»، کسی که هیلنبرگ صدایش را برای صداگذاری روی باب پسندید، می گوید: باب اسفنجی از لحاظ سنی نه بزرگ بود نه بچه، مثل جری لوئیس ... که ظاهر آدم بزرگ ها را دارد اما رفتار و حرکاتش بچه گانه است.
اولین قسمت باب اسفنجی در اولین روز ماه مه 1999 اماده پخش شد. پخش آن را نیکلودئون-تی-وی به عهده گرفت و در شبکه های ام-تی-وی-نت-ورک و نیک-تونز که در آن زمان شبکه های مشهور و پربیننده ای بودند پخش شد و با استقبال فراوان مردم روبه رو شد.
بنابراین تولید این برنامه ادامه پیدا کرد. در سال 2004 برای اولین بار یک سینمایی از باب اسفنجی آماده اکران شد که آن هم با استقبال بسیار زیاد تماشاچیان و طرفدارانش مواجه شد. همینطور فصل های جدیدی از این کارتون تولید شد و تا امروز که 9 فصل از آن ساخته و آماده پخش شده یعنی چیزی در حدود 334 قسمت!
بعد از مدتی هیلنبرگ تصمیم گرفت در نام برنامه تغییراتی ایجاد کند، او در هاله‌ای از شوخی این عنوان را برای یک سری از مجموعه در نظر گرفت: «باب کی؟ شلوار چی؟» اما پس از مدتی با انتقاد شدید منتقدین و هوادارانش روبه‌رو شد و دوباره به همان اسم سابق برگشت.
داستان هر قسمت معمولاً در شهر بیکینی باتم که شهری است در زیر اقیانوس آرام اتفاق می افتد، جایی که در آن باب اسفنجی در خانه ای به شکل آناناس به همراه حیوان خانگی اش (حلزونی به نام گری) زندگی می کند. باب اسفنجی در رستوران آقای خرچنگ کار می کند و با اینکه شغل بسیار ساده ای دارد اما کارش را خیلی دوست دارد و از آن راضی است چون خود باب اسفنجی هم شخصیت بسیار ساده ای دارد با افکاری کودکانه...
آقای خرچنگ عاشق پول است و تنها چیزی که اورا تحریک می کند مال اندوزی است.
«پاتریک»، که یک ستاره دریایی است، دوست صمیمی و هم پای باب اسفنجی به حساب می آید. این دو باهم اوقات خوشی را می گذرانند و به بازی ها و شادی های بی حد و وصف کودکانه می پردازند. در این کارتون هر بلایی هم که سر باب و پاتریک می آید آنها دوباره می توانند به شکل اولشان در می آیند و در واقع خاصیت نرم تنانگیشان به آنها یک شخصیت نامیرا داده است.
یکی دیگر از دوستان باب اسفنجی و پاتریک، «سندی» سنجابی است اهل تگزاس، که به کمک یک حباب (لباسی شبیه لباس فضانوردان) در زیر آب رفت و آمد می کند. او برعکس پاتریک، کاملاً عاقل است و اصلاً حرکات بچه‎گانه ندارد. در حقیقت دانشمندی است که روی کره ماه تحقیق می‌کند و گاهی به آنجا سفر می‌کند.
مهمترین شخصیت منفی این کارتون آقای پلانگتون است که در طرف دیگر شهر رستوران دارد و به شدت با آقای خرچنگ در رقابت است. بزرگترین دغدقه او، بدست آوردن فورمول غذایی آقای خرچنگ است. او در این راه حاضر است هر چیزی را فدا کند.
از دیگرشخصیت های این کارتون می توان به آقای اختاپوس اشاره کرد که در همسایگی باب اسفنجی زندگی می کند. او هشت پایی خودخواه است و زیاد هم از باب اسفنجی بخاطر رفتار بچه‌گانه اش خوشش نمی آید.
خلق چنین اثری با این تعداد قسمت، که تقریباً همگی از جذابیت یکسان برخوردار باشند، و نیز بیش از یک دهه همچنان که تعداد قسمتهایش اضافه می شوند و باید شاهد افزوده شدن طرفدارانش در سرتاسر دنیا باشیم واقعاً جای تحسین دارد. مسلماً در این سالها بسیاری افراد از عوامل گروه هیلنبرگ کم و زیاد شده‌اند اما او باز توانسته همان تصاویر و همان جذابیت را حفظ کند. خلاقیت در این اثر آن قدر بالاست که تا کنون سوژه‌ها لوس و تکراری نشده و در همان حدّ جذابیت باقی مانده‌اند. از همین جا یک دست مریزاد به او می گوییم. همینطور به وینسنت والر، استیون بنکس،آلن اسمارت، دِرِک دریمون، تیم هیل، شِرم کوهن، مری ودر ویلیامز، مارتین اولسن و بسیاری افراد دیگر که او را در این سالها همیاری کرده اند.

اطلاعات تکميلي

 • کارگردان: ساخته: استفان هیلنبرگ Stephen Hillenburg، به کارگردانی 5 نفر: Alan Smart آلن اسمارت (104قسمت، 1999-2012)، Paul Tibbitt پل تیبیت (11قسمت، 2000-2007)، Walt Dohrn والت دورن (10قسمت، 2000-2002)، Aaron springer آرون اسپرینگر (6قسمت، 2001-2007)، Mark Osborne مارک اسبرن (4قسمت، 2002-2009)
 • نویسنده: مجموعاً 47 نفر از جمله: Stephen Hillenburg استفان هیلنبرگ (144قسمت، 1999-2012)، Tim Hill تیم هیل (73قسمت، 1999-2011)، Derek Drymon درک درایمون (68قسمت، 1999-2011)، Casey Alexander کازی الکساندر (66قسمت، 2005-2012)، Aaron springer آرون اسپرینگر (65قسمت، 1999-2012)، Zeus Cervas زئوس کرواس (65قسمت، 2005-2012) و...
 • موسیقی: فابیان فرناندز Fabian Fernandez، Hank Smith Music
 • تکنیک: انیمیشن دوبعدی
 • تعداد قسمت: 334 قسمت در 9 فصل
 • مدت: هر قسمت در حدود 22 – 23 دقیقه
 • کشور سازنده: آمریکا
 • سال ساخت: اجرا از ۱ مه ۱۹۹۹ – تاکنون
 • تهیه شده در: یونایتد پلانکتون United Plankton Pictures کمپانی نیکلودین Nickelodeon Animation Studios

رسانه

نظرهای شما (3522 نظر)

 • سه شنبه, 13 مرداد 1394 ساعت 11:09 ارسال شده توسط امیر عباس عاملی 10 ساله از مشهد مقدس

  به بچه های کوه الپ بیایید.
  باب اسفنجی زیباست

 • دوشنبه, 05 مرداد 1394 ساعت 11:18 ارسال شده توسط (نگار دائمی سرگروه باشگاه ترمه ترنج گل افشان)

  سلام به همه دختر های پویایی
  اگر دوستارین توی یه گروه عالی باشین به برنامه:"ترمه ترنج گل افشان"سری بزنید . اونجا یک نفر از دخترای گل به نام (مبینا یگانه) عضو شده . ضمنا اونجا امکانات جالبی داره. از جمله امکانات : دوستی . نظم و ترتیب. لقب گذاری روی خود. .مسابقه. چیستان. لطیفه. مسئولین لقب ها. دستیاری و... هستش. زود تر بیاین چون ظرفیت برای 15 نفره . به امید عضو شدنتون خدا نگهدار.

 • چهارشنبه, 31 تیر 1394 ساعت 11:56 ارسال شده توسط *کیمیا

  پویا یه عالمه بچه منتظر پخش مجدد باب اسفنجی هستند.
  پس چرا پخش نمی کنی؟ دل بچه هارا نشکن.
  باشه؟

 • سه شنبه, 30 تیر 1394 ساعت 13:46 ارسال شده توسط حسین لطفعلی نیا 10 ساله از مشهد مقدس

  لطفا این کارتون زیبا را دوباره پخش کنید و لطفا لیگ دانلود این کارتون را در این سایت قرار دهید با تشکر

 • دوشنبه, 29 تیر 1394 ساعت 17:07 ارسال شده توسط پانته اپاکروان 10ساله شهریار شهرک وائین

  خواهشتون رامی کنم التماستون میکنم به پاتون قصم میخورم باب دوست داشتنی را قبل فیلم سینمایی پخش کنید چون هم من دوست دارم هم داداشم هم همهی این بچه های روی زمین خواهشتون رامیکنم اگه پخشش کنید معروفتون می کنم توروخدا توروخدا تا اخر پخشش کنید باشه باشه وگرنه یکاری می کنم تو همه روز نامه ها چاپ بشه جوابمو بدین هرکی موافقه پس بامن همکاری کنه موافقید پویا جوابمو بده لطفا باتشکر از برنامتون خداحافضتون

 • یکشنبه, 28 تیر 1394 ساعت 16:30 ارسال شده توسط مریم

  بیاید و در گروهی که در هایدی ساخته شده عضو شید......

 • جمعه, 26 تیر 1394 ساعت 16:34 ارسال شده توسط پریا مستقیمی و 12 سال و شهر تهران

  خواهش میکنم و ازتون التماس میکنم که این باب اسفنجی رو بخش کنید
  لطفاااااا

 • پنج شنبه, 25 تیر 1394 ساعت 16:51 ارسال شده توسط پوریا

  خوبه❤

 • پنج شنبه, 25 تیر 1394 ساعت 16:39 ارسال شده توسط ناشناس هستم

  خیلی،عالیه دوسش دارم

 • پنج شنبه, 25 تیر 1394 ساعت 14:32 ارسال شده توسط مریم*بابا یکی بگه این گروه چی شده؟*

  چه عجب؟!!!!پویا بالاخره باب اسفنجی رو پخش میکنه!!!:O :O :O :O
  خوش خبر باشی مبینا جان!!
  .
  و ی تذکر به پویا:
  آخه من چی بهت بگم؟!نه!فقط بگو چی بگم؟! بابا آخه تا کی بچه ها حتی خودم باید بنویسیم «پویا تایید» من که نمیدونم آخه چیکار کنم>: () دیگه «پویا تایید» هم جواب نمیده!!!
  ی نظر میدیم باید ساعت هااااااااا بشینیم تا شما هر موقع دلتون خواست تایید کنی!!!!!>:() بابا تو دیگه کی هستی؟؟آخه ببین با این تایید نکردنت چقدر اذیت میکنی؟؟لااقل ی ساعت دو ساعت چه خبرته این همه طولش میدی؟!!!مگه داری چی تایید میکنی چن تا نظره دیگه!!وای از دست تو :-(
  مدیر عزیز این وضع رو درست کن دیگه!!تا کی بشینیم ببینیم پویا تایید میکنه یا نه؟؟
  اون از خوبی من بود که تولدت رو تبریک گفتم اما تایید نکردی!!واقعا که!!آخه یکی نیس بگه هر چه قدر میگی بگو اصلا اندازه ی کتاب برا پویا توضیح بده مگه به نظر ما گوش میده!!!
  دیگه حرفی ندارم والا!!دیگه خودت ببین...

نظر شما درباره این برنامه

لطفا فقط درباره این برنامه نظر دهید و از ارسال نظر تکراری هم خودداری کنید.


cialis from canadian pharmacy and plavix online shop.