جمعه, 09 فروردين 1392 ساعت 14:01

سینمایی باب اسفنجی

نمره شما
(6281 رای)
باب اسفنجی شلوار مکعبی یک اسفنج دریایی ساده، خوش قلب و دوست داشتنی با افکاری کودکانه است. گاهی سعی می کند به دیگران کمک کند و گاهی فقط می خواهد بازی کند اما در این میان گاهی هم خرابکاری هایی بی قصد و غرض می کند که موجب خنده می شود. دوست صمیمی او پاتریک که یک ستاره دریایی کله پوک است معمولاً او را همراهی می کند.
«باب اسفنجی شلوارمکعبی» (که البته ترجمه صحیح آن «شلوارمربعی» است) نام و نام خانوادگیِ شخصیت جذاب و دوست داشتنیِ این کارتون پرطرفدار است که خالق مشهور او یعنی «استفان هیلنبرگ» برایش انتخاب کرد. اوائل نام «پسر اسفنجی» را برایش انتخاب کرده بود اما بعد متوجه شد که «پسر اسفنجی» قبلاً برای یک شخصیت دیگر که در حال نمایش است انتخاب شده است، پس تصمیم گرفت نام شخصیت داستانی اش را تغییر دهد. هیلنبرگ اصرار داشت کلمه «اسفنج» حتماً در نام شخصیتش گنجانده شود تا کسی احیاناً او را به اشتباه «مرد پنیری» نخواند! این بود که سرانجام به نام «باب اسفنجی» رسید و برای تکمیل آن «شلوار مکعبی» را به عنوان نام خانوادگی به آن افزود.
«تام کِنی»، کسی که هیلنبرگ صدایش را برای صداگذاری روی باب پسندید، می گوید: باب اسفنجی از لحاظ سنی نه بزرگ بود نه بچه، مثل جری لوئیس ... که ظاهر آدم بزرگ ها را دارد اما رفتار و حرکاتش بچه گانه است.
اولین قسمت باب اسفنجی در اولین روز ماه مه 1999 اماده پخش شد. پخش آن را نیکلودئون-تی-وی به عهده گرفت و در شبکه های ام-تی-وی-نت-ورک و نیک-تونز که در آن زمان شبکه های مشهور و پربیننده ای بودند پخش شد و با استقبال فراوان مردم روبه رو شد.
بنابراین تولید این برنامه ادامه پیدا کرد. در سال 2004 برای اولین بار یک سینمایی از باب اسفنجی آماده اکران شد که آن هم با استقبال بسیار زیاد تماشاچیان و طرفدارانش مواجه شد. همینطور فصل های جدیدی از این کارتون تولید شد و تا امروز که 9 فصل از آن ساخته و آماده پخش شده یعنی چیزی در حدود 334 قسمت!
بعد از مدتی هیلنبرگ تصمیم گرفت در نام برنامه تغییراتی ایجاد کند، او در هاله‌ای از شوخی این عنوان را برای یک سری از مجموعه در نظر گرفت: «باب کی؟ شلوار چی؟» اما پس از مدتی با انتقاد شدید منتقدین و هوادارانش روبه‌رو شد و دوباره به همان اسم سابق برگشت.
داستان هر قسمت معمولاً در شهر بیکینی باتم که شهری است در زیر اقیانوس آرام اتفاق می افتد، جایی که در آن باب اسفنجی در خانه ای به شکل آناناس به همراه حیوان خانگی اش (حلزونی به نام گری) زندگی می کند. باب اسفنجی در رستوران آقای خرچنگ کار می کند و با اینکه شغل بسیار ساده ای دارد اما کارش را خیلی دوست دارد و از آن راضی است چون خود باب اسفنجی هم شخصیت بسیار ساده ای دارد با افکاری کودکانه...
آقای خرچنگ عاشق پول است و تنها چیزی که اورا تحریک می کند مال اندوزی است.
«پاتریک»، که یک ستاره دریایی است، دوست صمیمی و هم پای باب اسفنجی به حساب می آید. این دو باهم اوقات خوشی را می گذرانند و به بازی ها و شادی های بی حد و وصف کودکانه می پردازند. در این کارتون هر بلایی هم که سر باب و پاتریک می آید آنها دوباره می توانند به شکل اولشان در می آیند و در واقع خاصیت نرم تنانگیشان به آنها یک شخصیت نامیرا داده است.
یکی دیگر از دوستان باب اسفنجی و پاتریک، «سندی» سنجابی است اهل تگزاس، که به کمک یک حباب (لباسی شبیه لباس فضانوردان) در زیر آب رفت و آمد می کند. او برعکس پاتریک، کاملاً عاقل است و اصلاً حرکات بچه‎گانه ندارد. در حقیقت دانشمندی است که روی کره ماه تحقیق می‌کند و گاهی به آنجا سفر می‌کند.
مهمترین شخصیت منفی این کارتون آقای پلانگتون است که در طرف دیگر شهر رستوران دارد و به شدت با آقای خرچنگ در رقابت است. بزرگترین دغدقه او، بدست آوردن فورمول غذایی آقای خرچنگ است. او در این راه حاضر است هر چیزی را فدا کند.
از دیگرشخصیت های این کارتون می توان به آقای اختاپوس اشاره کرد که در همسایگی باب اسفنجی زندگی می کند. او هشت پایی خودخواه است و زیاد هم از باب اسفنجی بخاطر رفتار بچه‌گانه اش خوشش نمی آید.
خلق چنین اثری با این تعداد قسمت، که تقریباً همگی از جذابیت یکسان برخوردار باشند، و نیز بیش از یک دهه همچنان که تعداد قسمتهایش اضافه می شوند و باید شاهد افزوده شدن طرفدارانش در سرتاسر دنیا باشیم واقعاً جای تحسین دارد. مسلماً در این سالها بسیاری افراد از عوامل گروه هیلنبرگ کم و زیاد شده‌اند اما او باز توانسته همان تصاویر و همان جذابیت را حفظ کند. خلاقیت در این اثر آن قدر بالاست که تا کنون سوژه‌ها لوس و تکراری نشده و در همان حدّ جذابیت باقی مانده‌اند. از همین جا یک دست مریزاد به او می گوییم. همینطور به وینسنت والر، استیون بنکس،آلن اسمارت، دِرِک دریمون، تیم هیل، شِرم کوهن، مری ودر ویلیامز، مارتین اولسن و بسیاری افراد دیگر که او را در این سالها همیاری کرده اند.

اطلاعات تکميلي

 • کارگردان: ساخته: استفان هیلنبرگ Stephen Hillenburg، به کارگردانی 5 نفر: Alan Smart آلن اسمارت (104قسمت، 1999-2012)، Paul Tibbitt پل تیبیت (11قسمت، 2000-2007)، Walt Dohrn والت دورن (10قسمت، 2000-2002)، Aaron springer آرون اسپرینگر (6قسمت، 2001-2007)، Mark Osborne مارک اسبرن (4قسمت، 2002-2009)
 • نویسنده: مجموعاً 47 نفر از جمله: Stephen Hillenburg استفان هیلنبرگ (144قسمت، 1999-2012)، Tim Hill تیم هیل (73قسمت، 1999-2011)، Derek Drymon درک درایمون (68قسمت، 1999-2011)، Casey Alexander کازی الکساندر (66قسمت، 2005-2012)، Aaron springer آرون اسپرینگر (65قسمت، 1999-2012)، Zeus Cervas زئوس کرواس (65قسمت، 2005-2012) و...
 • موسیقی: فابیان فرناندز Fabian Fernandez، Hank Smith Music
 • تکنیک: انیمیشن دوبعدی
 • تعداد قسمت: 334 قسمت در 9 فصل
 • مدت: هر قسمت در حدود 22 – 23 دقیقه
 • کشور سازنده: آمریکا
 • سال ساخت: اجرا از ۱ مه ۱۹۹۹ – تاکنون
 • تهیه شده در: یونایتد پلانکتون United Plankton Pictures کمپانی نیکلودین Nickelodeon Animation Studios

نظرهای شما (891 نظر)

 • یکشنبه, 22 تیر 1393 ساعت 13:00 ارسال شده توسط مهدی کریمی 13ساله ازهمدان

  باسلام من وبرادرم همیشه برنامه ی باب اسفنجی را تماشا میکنیم وانراخیلی خیلی دوست داریم لطفا ان را بیشتر پخش کنید .باتشکر

 • شنبه, 21 تیر 1393 ساعت 22:44 ارسال شده توسط پریا مهاجر9ساله از تهران

  سلام.من برنامه باب اسفنجی رو خیلی دوست دارم.خواهش میکنم این برنامه را بیشتر پخش کنید.با تشکر.

 • جمعه, 20 تیر 1393 ساعت 21:03 ارسال شده توسط شقایق نائیج.12 ساله از تهران

  با سلام خدمت همه ی هستند در کاران شبکه ی پویا...باب اسفنجی بهترین برنامه برنامه کودک دنیاست...من این کارتون را از بچگی میدیدم یعنی از سال 2003 یعنی از وقتی 1 سالم شد....باب اسفنجی یک شخصیت کارتونی بسیار جذاب است که همه را از کوچک به بزرگ جذب خود می کند...من سعی می کنم همه ی قسمت های باب اسفنجی را ببینم و هر سی دی را که از باب اسفنجی به بازار می آید را می خرم.... من و برادرم شروین همیشه کارتون باب اسفنجی را میبینیم....لطفا زمان پخش کارتون باب اسفنی را بیشتر کنید....با تشکر...

 • جمعه, 20 تیر 1393 ساعت 19:27 ارسال شده توسط متین رضایی 12 سال دارم

  من متین رضایی هستم من برنامه باب اسفنجی رو خیلی دوست دارم لطفا ساعتش را عوض کنید

 • جمعه, 20 تیر 1393 ساعت 16:41 ارسال شده توسط ابوالفضل خسروی15ساله ازشیراز

  سایت شبکه پویاخیلی خوبه وازشبکه پویا میخوام که برای من کاتون لاک پشت های نینجاروپخش کنن

 • سه شنبه, 17 تیر 1393 ساعت 11:06 ارسال شده توسط علی ربانی_۹ساله ازمشهد

  این برنامه بهترین برنامه ی من است.

 • سه شنبه, 17 تیر 1393 ساعت 10:38 ارسال شده توسط علی ربانی_۹ساله ازمشهد

  این برنامه بهترین برنامه ی من است.

 • سه شنبه, 17 تیر 1393 ساعت 06:07 ارسال شده توسط هستی بختیار پور از تهران

  باب اسفنجی یک کارتن بسیار زیبا ، دیدنی و جذاب است و ارزش اختصاص دادن وقت را دارد. درخواست دارم تا با پخش بیشتر ، دل فرزندان این مرز و بوم را شاد نمایید. با تشکر فراوان ازشبکه ی پویا.

 • سه شنبه, 17 تیر 1393 ساعت 01:09 ارسال شده توسط فاطمه زرافشان ۱۴ساله ازقم

  من وداداش یک ساله ام عاشق باب اسفنجی هستیم والان بادخترخاله ام برای این برنامه نظرمیگذاریم
  باتشکرازبرنامه های خوبتان لطفاباب اسفنجی رابیشترپخش کنید

 • یکشنبه, 15 تیر 1393 ساعت 22:11 ارسال شده توسط امید میرخسروی .۱۲ساله.اصفهان

  لطفا زمان پخش باب اسفنجی را تغییر دهید و سینمایی جنگ ستارگان را. پخش کنید

نظر شما درباره این برنامه

لطفا فقط درباره این برنامه نظر دهید و از ارسال نظر تکراری هم خودداری کنید.